Длабински хидрира и ја храни сувата и оштетена коса од коренот до врвот. Содржи екстракти од коприва и бреза и растителни масла од јојоба и чичка, кои придонесуваат сувата и оштетена коса да го поврати здравиот изглед и сјај. Иако е првенствено наменет за сува и оштетена коса, повремената примена на препаратот ќе одговара на секаков вид на коса.
 
Употреба: Се нанесува на косата по миење и рамномерно се распоредува. Се остава да дејствува 15 минути и потоа се измива со топла вода.
Состав: Aqua (Water), Glyceryl Stearate SE, Alcohol denat.*, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil*, Cetyl Alcohol, Behenyl Alcohol, Betaine, Glycerin, Arctium Lappa Seed Oil*, Betula Alba Leaf Extract*, Urtica Dioica (Nettle) Extract*, Carthamus Tinctorius (Safflower) Seed Oil*, Lawsonia Inermis (Henna) Extract*, PCA Ethyl Cocoyl Arginate, Lecithin*, Hydrolyzed Corn Protein, Hydrolyzed Wheat Protein, Hydrolyzed Soy Protein, Leuconostoc/Radish Root Ferment Filtrate, Arginine, Sodium Levulinate, Lauryl Lactate, Mica, Disodium Cocoyl Glutamate, Sodium Cocoyl Glutamate, Sodium Anisate, Sodium Citrate, Citric Acid, Glyceryl Caprylate, Tocopherol, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil*, Parfum (Fragrance)**, Limonene**, Linalool**, Eugenol**, Citronellol**, Geraniol**, Benzyl Cinnamate**, Cinnamyl Alcohol**, Benzyl Benzoate**, Citral**, CI 77891 (Titanium Dioxide)
* од контролирано органско производство             ** природни етерични масла
 
Пакување: 150 ml, Цена: 805,00 ден. Шифра: 00180

 

 
 
 
BDIH, NATRUE, ЛОГОНА ознаки за органско
 
Без глутен, без лактоза
____________________________________
Производите можете да ги купите преку

Активни состојки


Сјај за вашата коса

Постојат само неколку региони на планетава каде копривата не вирее. Покрај непријатното чувство при допир, растението има многу да понуди: високо ниво на минерали, флавоноиди, железо, витамин А и Ц и слично. Како состојка во производите за нега на коса, копривата е ефикасна во третманот против првут и косопад и на косата и додава сјај.

Одлична грижа за кожата

Со својот корен долг 6 метри оваа грмушка е способна да ги издржи и најекстремните температури во американските и мексиканските пустини. Јојоба маслото кое се добива од семето на растението е богато со провитамин А, витамин Е и многу други минерали. Уникатната содржина на масни киселини го прави одлична состојка во производите за нега на кожата. Јојоба маслото има измазнувачки и хидратантен ефект.

Сјај и боја за вашата коса

К'ната расте во северна и источна Африка, но и во поголемите делови од Азија. Потребнa е многу светлина и топлина за да вирее. Во oриенталните држави со векови се уживало во прекрасниот мирис на к'ната. Веројатно поради нејзиниот мирис, к'ната грмушка е многу популарно градинско растение. Лисјата се користат за приготвување на пудра, која од дамнешни времиња се користела за цртање по телото, или за обојување на косата. Индиго е боја помеѓу темно сина и виолетова и е добиена од листовите на ова растение. Потекнувајки во источна Азија и Индија, ова растение е донесено во Европа преку Египет и бргу го заземало местото на другите сретства кои пред него се користеле за обојување. К'ната и индиго листовите интензивно ја бојат и хранат косата.

За кожа и коса

Благодарение на белата боја на нејзината кора, брезата се издвојува помеѓу сите други листопадни дрва. Поради тоа што скромното дрво не бара посебни климатски или почвени услови многу е често во северна и источна Европа. Дури и неандерталците знаеле како да ги искористат уникатните карактеристики на брезата: ја екстрахирале смолата од кората и ја користеле како лепак во изработката на оружје. Лисјата од брезата исто така имаат посебни карактеристики: богати се со витамин Ц и есенцијални масла. Го подобрува тенот, има заздравувачки ефект, ја стимулира циркулација и дава боја. Пастелниот сок од бреза е посебно корисен за косата правејки ја сјајна и свиленкасто мека.

Богат со витамин Е

Растението со неверојатно леплива главичка е важен дел од традиционалната народна медицина, а од неодамна стана важна состојка и во козметиката. Маслото добиено од магарешки трн е богато со витамин Е и бета каротин како и со незаситени масни киселини. Ја стимулира циркулацијата, исклучително ја храни кожата и го балансира нејзиниот метаболизам.