Недостаток на Fe (железо)?
Природно решение
FERRO C сируп - Прва помош кај недостаток на железо
 

ФЕРО Ц сирупот е додаток на исхрана на база на железо, цинк, бакар, витамин Б12, корисни за надоместување на недостатоците во исхраната или во случај на зголемена побарувачка. ФЕРО Ц содржи витамин Ц и растителни екстракти, како што се камилица и ацерола.

 • Одлична подносливост
 • Не предизвикува мачнина и гадење
 • Не ги бои забите
 • Со пријатен вкус
 
ДЕЈСТВО:
1. Го зголемува внесувањето на Fe2+ и неговата искористливост
2. Ги обезбедува неопходните микроелементи и витамини за синтеза на хемоглобинот
3. Ја подобрува крвната слика
4.  Го намалува дефицитот на Fe2+
 
ПРЕПОРАКА:
 • Намалено внесување на Fe
 • Зголемени потреби од Fe
 • Сидеропениска анемија
БЕЗБЕДНОСТ:
 • Без вештачки бои, ароми, засладува
 • Без глутен
 • GMO free
ЕФИКАСНОСТ:
 • Fe2+ во органска форма (глуконат комплекс)
 • Високо прочистени стандардизирани екстракти
 • Современа сложена формулација

Состав:

Деминерализирана вода, фруктоза, концентриран сок од јаболко, сув екстракт од цветот на камилица (Matricaria recutita, малтодекстрин), железен глуконат, цинк глуконат, сув екстракт од ацерола овошје (Malpighia glabra, малтодекстрин), витамин C, конзерванс: калиум сорбат (E202); регулатор на киселост: лимонска киселина; бакарен глуконат, витамин Б12

Употреба:

УПОТРЕБА: (пред јадење)
Од 6 месеци
За правилна употреба на храната треба да се земе:
- деца од 6 месеци до 1 година: 1-2 пати на ден по 5 ml (кафенa лажица),
- деца од 1 до 14 години: 1 пати на ден по 15 ml (супена лажица),
- возрасни: 2 пати на ден по 15 ml (супена лажица),
по можност пред јадење. Ако сакате, може да се разредува со вода или други течности (чај, млеко, чај од камилица, сок од овошје, итн). ПРЕД УПОТРЕБА ДА СЕ ПРОТРЕСЕ!
 

Важно:

Производот е одобрен од Агенцијата за Храна и Ветеринарство и категоризиран од Бирото за Лекови и Институтот за Фармакологија како додаток во исхраната.

Предупредувања:

Овој производ е додаток на исхрана и не треба да се употребува како замена за разновидна и балансирана исхрана и здрав начин на живот. Препорачаната дневна доза да не се надминува. ДА СЕ ЧУВА НАДВОР ОД ДОФАТ НА ДЕЦА. Лица кои се осетливи на некои од состојките не би требало да го употребуваат овој производ.

ЦЕНА:

Пакување: 200 ml, Цена: 445,00 ден. Шифра: 00588